Historie plemene
Sem vložte podnadpis

Předci dnešních italských spinone existovali pravděpodobně již v antické době.

První zmínky o těchto psech je možné najít již v 5. století př. n. l. Jednalo se o hrubosrsté lovecké psy, vyskytující se výhradně na území dnešní Itálie. Mezi přímé předky patřili pravděpodobně francouzští grifoni, italští hrubosrstí stavěči, pointři a pravděpodobně i některá stará ovčácká plemena.

Další zmínku nacházíme ale až v roce 1683, kdy Sélicourt ve své knize "Dokonalý lovec" píše o hrubosrstých psech, pocházejících z Itálie a Piémontu.

Podobný typ psa byl často vyobrazován ve spojitosti s úspěšnými lovy, avšak nejznámějším dílem, kde je italský spinone vyobrazen, je freska od Andrea Mantegna z 15. století, kdy pes leží pod královským trůnem.

Až do 19.století existovaly dvě varianty plemene; hrubosrstá a dlouhosrstá, v této době se ale hrubosrstá varianta rozmohla do té míry, že dlouhosrstá vymřela. Dodnes existuje jen hrubosrstá varianta, o obnovení dlouhosrsté se nikdy nikdo nepokoušel.

Za 2.světové války plemeno téměř vymřelo, nejen kvůli válce samotné, ale i kvůli tomu, že myslivci začali využívat novější plemena, například pointra a španěly.